Bashkia Durrës bën një vesh shurdh ndaj kërkesave për korsi biçikletash

Prej 5 vitesh qytetarët përmes grupimit “Bicycle Durrës” i kanë kërkuar bashkisë së qytetit përfshirjen e pistave të biçikletave në projektet e saj për rikonstruksionin e rrugëve dhe rindërtimin e zonave të caktuara në qytet. Bashkia Durrës vijon të mos reflektojë edhe pas kërkesave të shumta të “Bicycle Durrës” për përfshirjen e pistave të biçikletave….

Dhjetëra aksidente fatale/ “Lëviz për Korsitë, Pedalo i Sigurt” Nisma e qytetarëve të Durrësit për infrasturkturën e biçikletave

DURRËS– Aksidentet me pasojë vdekjen, përdoruesit e biçikletës në Durrës kërkojnë korsiShumë qytete në Shqipëri, përfshirë edhe ato që janë më të zhvilluara nuk kanë infrasturkturën e duhur për qytetarët që dëshirojnë të lëvizin nëpër qytet me biçikletë.Për këtë problem ka ankesa edhe në qytetin bregdetar të Durrësit, ku qytetarët atje kanë ndërmarrë një nisëm….

Aksidentet me pasojë vdekjen, përdoruesit e biçikletës në Durrës kërkojnë korsi

“Lëviz për Korsitë, Pedalo i Sigurt”, është nisma që “Bicycle Durrës” një grupim qytetarësh dashamirës dhe përdorues të biçikletës kanë ndërmarrë në qytetin e Durrësit. Prej 4 vitesh ata lobojnë në qytetin e Durrësit për krijimin e infrastrukturës dedikuar biçikletave. Nisma synon tëadvokojë për krijimin e pistave apo të njohura si korsitë, dedikuar biçikletave në…

Pyetësori në Durrës zbulon frikën dhe mungesën e infrastrukturës për biçikletat (Statistikat)

Disa viktima dhe të plagosur, pyetësori në Durrës zbulon frikën dhe mungesën e infrastrukturës për biçikletat. Brenda një periudhe shumë të shkurtër kohe aksidentet ku përfshihen përdoruesit e biçikletës në Durrës janë shtuar ndjeshëm. Shumë përdorues të biçikletës janë aksidentuar , ku disa prej tyre kanë humbur dhe jetën. Viktima e fundit ishte 49-vjeçari me…

Durrësi përfaqësohet në rrjetin e kryetarëve të biçikletave në botë

Klaudio Hyseni është bashkuar me “Rrjetin Ndërkombëtar të Ndryshuesve të Shoqërisë”, për të përqendruar vëmendjen ndaj përdorimit të biçikletës. Qyteti i Durrësit tani ka një përfaqësues të biçikletave për të përshpejtuar qasjen e qytetit ndaj çiklizmit. Klaudio Hyseni bashkohet me rrjetin me ndikim ndërkombëtar me përfaqësues të pavarur të qyteteve, që janë aktiv në çdo…

Gazetari dhe përfaqësuesi i grupimit “Bicycle Durrës”, Geri Emiri, rrëfeu aksidentet dhe ndikimet negative që krijon pedaluesit mungesa e pistave dhe sinjalistikës së nevojshme.

Paraditen e sotme në emisionin “Ju them mirëmëngjes”, tek Radio Tirana 2, paraqitëm situatën e krijuar pas ardhjes së SARS-CoV-2 në vendin tonë, ku shumica e qytetarëve “kanë përqafuar biçikletën”. Gazetari dhe përfaqësuesi i grupimit “Bicycle Durrës”, Geri Emiri, rrëfeu aksidentet dhe ndikimet negative që krijon tek përdoruesit e biçikletës mungesa e pistave dhe sinjalistikës së…

Xheni Shtemari – Pedalimi ju ndihmon të “bashkëjetoni” me sëmundjet kronike

Pedalimi ju ndihmon të “bashkëjetoni” me sëmundjet kronike, ashtu si Xheni Shtemari që prej 16 vitesh e përballon sëmundjen e diabetit edhe duke pedaluar çdo ditë me biçikletë. Xheni dhe “Bicycle Durrës” e kanë shtrirë nismën e lëvizjes me biçikletë përtej aspektit shëndetësor dhe në kuadër të projektit “Lëviz për korsitë, pedalo i sigurt!”, po…

QËNDRIM I PËRBASHKËT I ORGANIZATAVE TË SHOQËRISË CIVILE DHE AKTIVISTËVE TË ANGAZHUAR NË NIVEL VENDOR, PËR TRANSPARENCË DHE PJESËMARRJE QYTETARE

#QeverisjeVendoreTransparente #PjesëmarrjeQytetare – QËNDRIM I PËRBASHKËT I ORGANIZATAVE TË SHOQËRISË CIVILE DHE AKTIVISTËVE TË ANGAZHUAR NË NIVEL VENDOR, PËR TRANSPARENCË DHE PJESËMARRJE QYTETARE Prej 9 Marsit, vendi ynë është prekur nga virusi #Covid19, duke u përfshirë kështu në listën e shteteve të prekura nga pandemia globale. Me VKM nr. 243, dt. 24.3.2020, u shpall Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore…

Sot në Durrës humbi jetën një përdorues biçiklete!

Sot në Durrës humbi jetën një përdorues biçiklete! Policia raportoi se ngjarja tragjike ndodhi rreth orës 07:35, në aksin rrugor Tiranë-Durrës. 63 vjeçari me iniciale Xh.S. u përplas nga një automjet që sipas Policisë së Durrësit ende nuk është identifikuar. Bashkia Durres duhet të marrë masa që në rrugët urbane dhe ato që lidhin zona të…

Rindërtimi, qytetarët kërkojnë përfshirjen e pistave të biçikletave

Bashkia Durrës zhvilloi pasditën e sotme dëgjesën e radhës publike në Njësinë Administrative numër 6, ku ishte i pranishëm edhe kryetari Zhuljen Varfaj. Aty u diskutua për nevojat që kanë qytetarët në zonat që do të ndërtohen për të strehuar banorët e mbetur pa shtëpi pas tërmetit të 26 nëntorit. Përveç sugjerimeve të banorëve lidhur…

Pedalojmë për jetën, Lëvizim shëndetshëm!

Bicycle Durres organizoi aktivitetin me temë: “Pedalojmë për jetën, lëvizim shëndetshëm”. Një pedalim me karakter ndërgjegjësues, duke motivuar një mënyrë sportive dhe njëkohësisht të shëndetshme të të jetuarit. Në pedalimin, që startoi nga sheshi “Liria”, duke ndjekur itenerarin e përcaktuar, i cili u përmbyll në të njëjtën pikë, morën pjesë dhjetra çiklistë të moshave të…

Takim konsultues me Guillaume Fabure, profesor në Universitetin “Lyon 2”, Francë

Ditën e sotme një përfaqësi e grupimit qytetar “Bicycle Durrës”, pati nderin të diskutonte me profesorin e njohur nga Franca, z. Guillaume Faburel, i cili ishte më herët në Universitetin “Aleksandër Moisiu Durrës” për të paraqitur librin e tij me titull “Metropolet barbare: Deuniformizimi i qyteteve, ç‘urbanizimi i tokës”. Profesori Faburel, nga Universiteti “Lyon 2”…

DHURO SHPRESË NË FUND VIT!

Të rinjtë ndihmuan familjet në nevojë në fshatrat e Durrësit, duke i dhuruar pako ushqimore dhe veshje në prag të ndërrimit të viteve. Nisma e tyre u shtri në fshatrat e Njësive Administrative Katund i Ri, Ishëm dhe Manëz. Për rreth 30 familje në fshatrat Jubë, Rrushkull, Hamallaj, Ishëm dhe Manëz, pak ditë përpara natës…

4 Vjet “Bicycle Durrës”

“Bicycle Durrës” mbush 4 vjeç! 20 dhjetorin e këtij viti grupimi që i është kushtuar përdoruesve të biçikletave në qytetin e Durrësit shënoi vitin e katërt të aktivitetit të tij. Të rinj e të reja, intelektualë dhe përfaqësues të organizatave e institucioneve vendore morën pjesë në përvjetorin e organizuar në Durrës. Viti që vjen paraqet…

Takim me Komisionin Këshillimor Qytetar Vendor (KKQV)

Ditën e djeshme në Komisionin Këshillimor Qytetar Vendor (KKQV), mbledhur nga Qendra e Zhvillimit të Shoqërisë Civile Durrës, përfaqësuesi i grupimit tonë, Geri Emiri, ri solli në vëmendje kërkesat për përmirësimin e infrastrukturës së lëvizjes me biçikletë në qytet. “Bicycle Durrës” është pjesë e Marrëveshjes së Mirëkuptimit të KKQV-së me bashkinë Durrës. Ri firmosja e…

Lëvizja me Biçikletë!

Lëvizja me Biçikletë ishte fokusi i takimit ditën e sotme, me Prof. Dr. Kseanela Sotirofski, rektore e Universiteti “Aleksandër Moisiu”. Në vijim të bashkëpunimit me institucionet në qytetin e Durrësit, u diskutua për angazhimin e 👩‍🎓👨‍🎓 në promovimin e formave alternative të lëvizjes. Rektorja e UAMD-së shprehu gatishmërinë që institucioni arsimor i qytetit bregdetar të ofrojë hapësira parkimi…

Së bashku pedaluam në “Javën Evropiane të Lëvizshmërisë”!

Së bashku pedaluam në “Javën Evropiane të Lëvizshmërisë”! Një ditë pas tërmetit, ky pedalim ishte edhe një mesazh bashkimi dhe force, për të përballuar së bashku sfidat me të cilat përballemi. Le të përpiqemi çdo ditë ta bëjmë shoqërinë më të mirë, të mbrojmë mjedisin dhe rrjedhimisht vetë jetën tonë. Fëmijët ishin kryefjala e padalimit…

Pedalojmë se bashku në Javën Europiane të Lëvizshmërisë

“Java Evropiane e Lëvizshmërisë” na bashkon në një pedalim të lirë, për të gjitha moshat. Të ftojmë njëri-tjetrin për një jetë më të shëndetshme, me më pak ndotje dhe një qytet më Evropian! Në kuadër të saj, “Bicycle Durrës”, në bashkëpunim me bashkinë Durrës, përfaqësinë e Bashkimit Evropian në Tiranë dhe “Qendrën Durrësi Aktiv”, organizon…

Pedalim me gjimnazistët e Durrësit!

Grupimi “#BicycleDurrës” organizoi nje pedalim në bashkëpunim me Shkolla e Mesme Jopublike,Gjimnazi “Ibrahim Kodra” për ndërgjegjësimin e të rinjve për dobitë e përdorimit të biçikletës, në kuadër të Ditës Kombëtare të Aktivizmit, organizuar nga Co-PLAN Institute for Habitat Development #NAD Faleminderit qe u bashkuat me ne! https://www.flickr.com/photos/131001224@N02/31707543758/in/album-72157701266782161/ https://www.flickr.com/photos/131001224@N02/31707522968/in/album-72157701266782161/

Kinema verore – “Projektojmë të ardhmen”

Në kuadër të Javës Europiane të Lëvizshmërisë, “Bicycle Durrës”, në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim Komunitar “Sot për të Ardhmen”, organizoi “kinemanë verore” e cila shfaqi video me karakter sensibilizues për përdorimin e biçikletës. Po ashtu të pranishmit u njihen edhe me aktivitetin e “Biycle Durrës”, që synon promovimin e lëvizjes me biçikletë. Përgjatë aktivitetit…

Pedalim në Javën Europiane të Lëvizshmërisë

Në kuadër të Javës Europiane të Lëvizshmërisë, “Bicycle Durrës”, në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim Komunitar “Sot për të Ardhmen”, organizoi një pedalim në qytet, me karakter sensibilizues për përdorimin e biçikletës.  

Grupimi “Bicycle Durrës” oganizon pedalim në formë proteste për më shumë korsi biçikletash

Në qytetin e Durrësit është organizuar  një pedalim në formë proteste  nga grupimi “Bicycle Durrës” , i cili nisi në orën 10:30, përpara teatrit “Aleksandër Moisiu”, për të vazhduar më pas në rrugët e qytetit. Në fokus të këtij aktiviteti ishte kërkesa  ndaj institucioneve shtetërore, për më shumë sinjalistikë, vendparkime dhe korsi biçikletash. Thirrjes për…

“Duam korsi biçikletash!” Të rinjtë “pritë” Ramës në Durrës

  Gjatë takimit të qeverisë me qytetarët e Durrësit ditën e sotme në sheshin Liria, përfaqësues të grupimit qytetar Bicycle Durrës reguan simbolikisht me një banderolë me mesazhin “Duam korsi biçikletash!”. Kjo mori edhe vëmendjen e kryeministrit Edi Rama, që e evidentoi si një shqetësim qytetar që duhet zgjidhur. Bicycle Durrës javën e kaluar zhvilloi…

Biçikleta, simboli i ri i qytetit të Durrësit (Video)

Aktivistë e “Bicycle Durrës”. Foto: Geri Emiri Qyteti i Durrësit njihet për anijet dhe varkat, por jo për biçikletat. Një grup të rinjsh të apasionuar pas dyrrotakut janë të vendosur për ta kthyer edhe biçikletën në simbol të qytetit bregdetar. Në qytetin e Durrësit përdoruesit e biçikletës përfaqësohen nga një grupim qytetar, me emrin “Bicycle…

Protestë për mungesën e korsive të biçikletave – 29 maj 2018

Prej 3 vitesh grupimi qytetar “Bicycle Durrës” kërkon vendosjen e vendparkimeve për biçikletat, vendosjen në rrugë të sinjalistikës vertikale dhe horizontale, si edhe ndërtimin e korsive për biçikletat. Këto janë adresuar tek Bashkia Durrës, si institucioni kompetent për realizimin e tyre. Për këtë është nënshkruar edhe një peticion, por megjithatë bashkia nuk ka marrë masa…

2 vjet ‘Bicycle Durrës’ !

Grupimi qytetar “Biciklete Durrës” ka lindur dy vite më parë, më 20 dhjetor 2015. Ishte rezultat i dëshirës së të rinjve dhe të rinjve të qytetit të Durrësit, për të krijuar një grupim që përfaqësonte përdoruesit e biçikletës! Iniciatori ishte Ogert Keçi, me bashkimin e mëvonshëm të Klaudio Hysenit, Rubin Begejës, Geri Emirit, Marjeta Guzit,…

Bashkia Durrës në bashkëpunim me grupimin qytetar “Bicycle Durrës” organizon Javën Evropiane të Lëvizshmërisë (16 – 22 shtator 2017)

Bashkia Durrës këtë vit do t’i bashkohet nismës JAVA EVROPIANE E LËVIZSHMËRISË, e cila zhvillohet çdo vit nga data 16 shtator deri më 22 shta­tor. Kjo Javë nxit bashkitë e qyteteve Evropiane (përfshirë qytetet nga Shqipëria) të prezantojnë dhe promovojnë ndërmarjen e një sërë masave për të realizuar një transport sa më të qëndrueshëm duke…

“Bicycle Durrës”, pedalim Kuq e Zi në ditën e pavarësisë

Festat e Pavarësisë dhe Çlirimit janë përkujtuar me aktivitete të ndryshme edhe në Durrës. Është grupimi “Bicycle Durrës” që ka zhvilluar një pedalim në kuadër të 28 Nëntorit, ditës së shpalljes së pavarësisë. 35 të rinj e të reja, të mbështjellë me flamuj kuq e zi jane nisur së bashku nga sheshi Iliria, për të përkujtuar me…

“Bicycle Durrës”, projekt i të rinjve të apasionuar pas biçikletave

Grupimi qytetar “Bicycle Durrës” është krijuar dy vite më parë. Lindi si rezultat i dëshirës së të rinjve dhe të rejave të qytetit për të krijuar një grupim ku përdoruesit e biçikletës të mblidheshin për t’u njohur me njëri-tjetrin dhe sjelljen e një fryme ndryshe në qytet. Sensibilizimi, kërkimi i të drejtave dhe argëtimi kanë…

Ka edhe keshtu: “Bicycle Durrës”…

“Bicycle Durrës”, është një grupim qytetarësh, të cilët janë përdorues dhe dashamirës të biçikletës. Themelimi i tij u bë me datë 20.12.2015, kur u bë edhe aktiviteti i parë në qytet. Ky grupim është i hapur për të gjithë qytetarët dhe përdoruesit e biçikletës, të cilët duan të krijojnë një komunitet të tyrin. “Bicycle Durrës”…

Si ishte sot Dita pa Makina në Durrës

Sot në Durrës është organizuar Dita pa Makina, si bashkëpunim i Bashkisë së Durrësit me Drejtorinë Rajonale Arsimore, Shoqatën “Udhëtimi i Lirë” dhe Bicycle Durrës, në kuadër të JAVËS EVROPIANE TË LËVIZSHMËRISË. Gjatë kësaj dite janë zhvilluar një sërë aktivitetesh, ku morën pjesë përfaqësues të shoqërisë civile, përfaqësues të Rrjetit të Informimit të BE-së në…